ARS ISLAMICA - TDV İslâm Ansiklopedisi

ARS ISLAMICA

Müellif:
ARS ISLAMICA
Müellif: SEMAVİ EYİCE
Web Sitesi: TDV İslâm Ansiklopedisi
Yayımcı: TDV İslâm Araştırmaları Merkezi
Baskı Tarihi: 1991
Erişim Tarihi: 25.05.2024
Web Adresi:
https://islamansiklopedisi.org.tr/ars-islamica
SEMAVİ EYİCE, "ARS ISLAMICA", TDV İslâm Ansiklopedisi, https://islamansiklopedisi.org.tr/ars-islamica (25.05.2024).
Kopyalama metni

Âzerî Türkleri’nden Mehmet Ağaoğlu tarafından Ann Arbor Michigan Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü İslâm Sanatı Semineri ile Detroit’te Sanat Enstitüsü’nün müşterek yayın organı olarak 1934 yılında yayımına başlandı. Her sayısı büyük boyda 130 sayfalık cüzler halinde ve oldukça temiz bir şekilde basılan dergi yılda iki cüz olmak üzere tasarlanmıştı. Her yıl bir cildi çıkan dergi 1944-1945 yıllarında bir duraklamadan sonra 1946 ve 1948 yıllarında iki cilt bir arada olmak üzere 1951’de basılan XVI. cilde kadar devam etti. Bu ciltte yayını durdurulduysa da kısa bir süre sonra 1952’de Ars Orientalis adı altında yeniden çıkmaya başladı. İlk dört cildi Mehmet Ağaoğlu’nun idaresinde basılmış olan derginin yönetimi 1938’den sonra R. Ettinghausen tarafından yürütülmüştür.

İlk sayıdan itibaren Ars Islamica’nın içinde J. Strzygowski, F. Sarre, M. Dimand, D. Talbot Rice, C. J. Lamm, A. U. Pope, G. Wiet, K. Erdmann, A. Gabriel, A. K. Coomaraswamy, R. Riefstahl, A. Sakısian, E. Kühnel, E. Diez, A. Godard, Cl. Cahen, J. Sauvaget, B. Gray, L. Mayer, H. Buchthal, R. Ettinghausen, E. Herzfeld, A. Lane, T. Öz ve daha birçok ünlü İslâm sanatları uzmanı tarafından kaleme alınmış makaleler, küçük notlar, kitap tahlil ve tanıtmaları ile haberler yer almaktadır. Son cildinde R. Ettinghausen’in yazdığı bir önsözde, derginin harcamalarını karşılayamadığı ve bunun için Washington’da Freer Gallery of Art ile Smithsonian Enstitüsü’nün yayın işini üstlenerek Ars Orientalis adıyla yeni bir dizi halinde devam etmesini kararlaştırdıkları bildirilmiştir. Ars Islamica’nın kütüphanelere girmiş olan on altı cildi, zengin ve dolgun araştırma makaleleriyle İslâm sanatlarının çeşitli dallarındaki eserlerin tanınmasında büyük hizmet görmüştür (derginin içinde yer alan yazıların toplu listesi için bk. “Index to Ars Islamica”, , sy. 15-16 [1951], s. 307-328).

Bu madde TDV İslâm Ansiklopedisi’nin 1991 yılında İstanbul’da basılan 3. cildinde, 395-396 numaralı sayfalarda yer almıştır. Matbu nüshayı pdf dosyası olarak indirmek için tıklayınız.
TDV İslâm Ansiklopedisi'nden rastgele bir madde okumak ister misiniz?
BAŞKA BİR MADDE GÖSTER