ENES b. FEDÂLE

أنس بن فضالة
Müellif:
ENES b. FEDÂLE
Müellif: ALİ OSMAN ATEŞ
Web Sitesi: TDV İslâm Ansiklopedisi
Yayımcı: TDV İslâm Araştırmaları Merkezi
Baskı Tarihi: 1995
Son Güncelleme Tarihi: -
Erişim Tarihi: 27.05.2020
Web Adresi:
https://islamansiklopedisi.org.tr/enes-b-fedale
ALİ OSMAN ATEŞ, "ENES b. FEDÂLE", TDV İslâm Ansiklopedisi, https://islamansiklopedisi.org.tr/enes-b-fedale (27.05.2020).
Kopyalama metni

Hayatı hakkında fazla bilgi bulunmayan Enes’in babası Fedâle de sahâbîdir. Kardeşi Müennis’le birlikte Uhud Gazvesi’ndeki hizmetleri dolayısıyla bilinmektedir. Mekkeliler’in Uhud’a doğru gelmekte olduğu duyulunca Hz. Peygamber Enes’le kardeşini düşman hakkında bilgi toplamakla görevlendirmiş, onlar da Akīk mevkiindeki Kureyşliler’i gözetleyerek durumları, sayıları ve konak yerleri hakkında bilgi getirmişlerdir.

Enes b. Fedâle’nin, Resûl-i Ekrem’e biat eden hanımlardan Aysâ bint Hâris’le evlendiği ve bu evlilikten Muhammed adını verdikleri bir çocuğun dünyaya geldiği, Hz. Peygamber’in onları Benî Zafer’deki evlerinde ziyaret ettiği bilinmektedir. Medine’ye hicret ettikleri sırada henüz iki haftalık olan oğulları Hz. Peygamber’in kucağına verildiğinde onun başını okşayarak dua ettiği, ona kendi adını koymalarını söylediği rivayet edilmiştir.

Enes b. Fedâle Uhud Gazvesi’nde şehid düşmüş, yetim kalan oğlu Resûl-i Ekrem’in huzuruna getirildiğinde satılmamak ve hibe edilmemek kaydıyla Hz. Peygamber ona bir hurmalık bağışlamıştır. Muhammed’in on yaşında iken Veda haccında bulunduğu nakledilmektedir.


BİBLİYOGRAFYA

, I, 206-207, 336.

, II, 37; VIII, 342.

, I, 16.

, I, 74; III, 345, 529-530.

, VII, 300.

, I, 149; V, 80-81.

, I, 70-71; III, 206-207, 370-371, 468-469; IV, 372.

Bu madde TDV İslâm Ansiklopedisi’nin 1995 yılında İstanbul'da basılan 11. cildinde, 234 numaralı sayfada yer almıştır. Matbu nüshayı pdf dosyası olarak indirmek için tıklayınız.
Her hakkı mahfuzdur. TDV İslâm Ansiklopedisi’nin her türlü telif hakkı TDV İslâm Araştırmaları Merkezi’ne ait olup 5846 sayılı Kanun hükümlerine tâbidir. TDV İslâm Ansiklopedisi internet sayfalarındaki yazıların bütün olarak elektronik ya da matbu bir ortamda yayımlanması yasaktır; ancak kaynak gösterilmesi (TDV İslâm Ansiklopedisi internet sitesinde yer aldığının ifade edilmesi) ve doğrudan aktif bağlantı verilmesi şartıyla yazılardan kısa bölümler iktibas edilebilir. TDV İslâm Ansiklopedisi internet sayfalarında yer alan resim, fotoğraf, grafik, çizim, cetvel vs. her türlü görüntü malzemesinin başka bir ortamda yayımlanması kesinlikle yasaktır.
TDV İslâm Ansiklopedisi'nden rastgele bir madde okumak ister misiniz?
BAŞKA BİR MADDE GÖSTER