ÇİFTE DÜYEK

ÇİFTE DÜYEK
Müellif: İSMAİL HAKKI ÖZKAN
Web Sitesi: TDV İslâm Ansiklopedisi
Yayımcı: TDV İslâm Araştırmaları Merkezi
Baskı Tarihi: 1993
Son Güncelleme Tarihi: -
Erişim Tarihi: 10.08.2020
Web Adresi:
https://islamansiklopedisi.org.tr/cifte-duyek
İSMAİL HAKKI ÖZKAN, "ÇİFTE DÜYEK", TDV İslâm Ansiklopedisi, https://islamansiklopedisi.org.tr/cifte-duyek (10.08.2020).
Kopyalama metni

On altı zamanlı ve sekiz vuruşlu bir büyük usul olup iki düyekten meydana gelmiştir. 16/8’lik birinci ve 16/4’lük ikinci mertebeleri varsa da ikinci mertebesi daha çok kullanılmıştır. Bu mertebelerin şematik gösterilişi şöyledir:


Çifte düyek usulü ayrıca zencir usulünü meydana getiren beş usulün de birincisidir. Peşrev, kâr, beste, tevşîh ve ilâhi gibi formlarda kullanılmıştır.


BİBLİYOGRAFYA

, II, 32; V, 284.

, s. 643.

, s. 109.

Sadettin Heper, “Türk Musikisinde Usuller”, , sy. 345 (1978), s. 14.

Bu madde TDV İslâm Ansiklopedisi’nin 1993 yılında İstanbul'da basılan 8. cildinde, 310-311 numaralı sayfalarda yer almıştır. Matbu nüshayı pdf dosyası olarak indirmek için tıklayınız.
Her hakkı mahfuzdur. TDV İslâm Ansiklopedisi’nin her türlü telif hakkı TDV İslâm Araştırmaları Merkezi’ne ait olup 5846 sayılı Kanun hükümlerine tâbidir. TDV İslâm Ansiklopedisi internet sayfalarındaki yazıların bütün olarak elektronik ya da matbu bir ortamda yayımlanması yasaktır; ancak kaynak gösterilmesi (TDV İslâm Ansiklopedisi internet sitesinde yer aldığının ifade edilmesi) ve doğrudan aktif bağlantı verilmesi şartıyla yazılardan kısa bölümler iktibas edilebilir. TDV İslâm Ansiklopedisi internet sayfalarında yer alan resim, fotoğraf, grafik, çizim, cetvel vs. her türlü görüntü malzemesinin başka bir ortamda yayımlanması kesinlikle yasaktır.
TDV İslâm Ansiklopedisi'nden rastgele bir madde okumak ister misiniz?
BAŞKA BİR MADDE GÖSTER