TDV İslâm Ansiklopedisi

TDV İslâm Ansiklopedisi Hakkında
İLİM DALLARI

Başlangıcından günümüze kadar İslâm dini, tarihi ve medeniyeti ile İslâm toplumları ve ülkelerine dair pek çok konu hakkında zengin bir içeriğe sahip olan TDV İslâm Ansiklopedisi bu zengin içeriği belli başlı ilim dalları altında toplanan maddeler halinde okuyucularına sunmaktadır.

TDV İslâm Ansiklopedisi tefsir, hadis, fıkıh, kelâm, tasavvuf gibi temel İslâm ilimlerinin yanı sıra tarih, edebiyat, felsefe, sanat tarihi, ilimler tarihi gibi sosyal bilimlerin farklı alanlarına mensup olan ve TDV İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) bünyesinde buluşan ilim adamı ve araştırmacıların ortak ürünüdür. Bu yönüyle de farklı ilmî disiplinler arasında ortak çalışma kültürünü geliştiren ve Türkiye'nin akademik birikimini yansıtan önemli bir tecrübedir.

TDV İslâm Ansiklopedisi maddeleri, İSAM bünyesinde her biri için bir ilim heyeti bulunan on yedi ilim dalı altında tasnif edilip planlanmış, telif ve redaksiyon aşamalarında çoğunluğu Türkiye'den olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden alanında uzman iki bini aşkın ilim adamı ve araştırmacının katkılarıyla hazırlanmıştır.

İslâm medeniyetinin siyasî ve sosyal tarihi kadar ilim ve düşünce tarihinin tüm birikimini özümseyip özgün bir dille aktarmayı hedefleyen TDV İslâm Ansiklopedisi maddeleri, ilgili oldukları ilim dalının terimleri, temel meseleleri, tarihi, önemli eserleri ve önde gelen simaları hakkında ilmî araştırmalara dayalı, yeterli ve güvenilir bilgiler sunmaktadır.

Her bir ilim dalı için hazırlanmış sayfalarda bu ilim dalıyla ilgili maddelerin kapsamı hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

TDV İslâm Ansiklopedisi'nden rastgele bir madde okumak ister misiniz?
BAŞKA BİR MADDE GÖSTER